Jak nawilżać gardło?

Zbyt sucha błona śluzowa powoduje nie tylko chrypkę czy drapanie w gardle, ale również brak odpowiedniej ochrony przed bakteriami i wirusami, co skończyć się może stanem zapalnym. Aby nawilżać jamę ustną należy nawadniać cały organizm, stosować zioła, miód, inhalacje z olejków, spraye do gardła, jak i unikać używek.

Nawodnienie organizmu

Walkę z suchością jamy ustnej, zacząć powinniśmy od nawodnienia całego organizmu. Należy przy tym uwzględnić fakt, iż wzrost aktywności ruchowej, jak i temperatury otoczenia, pociąga za sobą wyższe zapotrzebowanie na wodę. Standardowo dostarczać powinniśmy 1 litr na 30 kg masy ciała, czyli, aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie, należy podzielić swoją wagę przez 30. Np. osoba, która waży 60 kg, powinna wypijać 2 litry wody dziennie.

Zioła

Imbir, mięta pieprzowa, aloes, tymianek czy prawoślaz pobudzają wydzielanie śliny, a tym samym wspomagają nawilżanie gardła. Poza tym zapobiegają namnażaniu się wirusów i bakterii, a co za tym idzie, rozwojowi infekcji. Miętę pieprzową czy imbir, można włączyć do diety. Z innych ziół przygotowywać można napary do płukania gardła, jak i balsamy do nacierań szyi.

Miód

Ulgę przyniesie stosowanie miodu, najlepiej lipowego lub spadziowego z drzew iglastych. Wystarczy, w szklance ciepłej wody, rozpuścić łyżkę miodu, a następnie kilka razy dziennie, płukać gardło. Innym sposobem jest picie herbaty czy mleka, z jego dodatkiem.

Inhalacje z olejków eterycznych

Inhalacja to nic innego jak wdychanie pary wodnej, a ciepło powoduje lepsze ukrwienie błony śluzowej dróg oddechowych. Zawarte w parze wodnej, ziołowe drobinki, łatwiej wnikają w śluzówkę, a następnie przedostają się do krwiobiegu. Z tego powodu inhalacje działają nie tylko miejscowo (np. na samo gardło czy nos), ale też na komórki całego organizmu. W celu nawilżenia jamy ustnej stosować można olejek eukaliptusowy, tymiankowy, kamforowy czy sosnowy.

Spray do gardła

Salorhin spray, który oprócz dorosłych, stosować mogą również dzieci od 4go roku życia, zawiera olejek z drzewa herbacianego. Działa on przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a dodatkowo niszczy bakterie, które odpowiadają za choroby dróg oddechowych. Jego skład uzupełniono o substancje o dużej higroskopijności, czyli zdolności do pochłaniania wilgoci, tzn. o pantenol, alantoinę i glicerynę. Dzięki temu składniki preparatu, wnikają w głąb błony śluzowej jamy ustnej, a następnie zmniejszają utratę z niej wody. Spray łagodzi podrażnienia w gardle, które powstały z powodu zbyt suchego powietrza. Poza tym oczyszcza śluzówkę, dzięki czemu ułatwia higienę jamy ustnej.

Unikaj kawy i słodkich napojów

Alkaloidy purynowe, jak kofeina (teina), które zawarte są w kawie czy czarnej herbacie, zwiększają przepływ krwi przez nerki i przez to działają moczopędnie. Aby mogły być usunięte z organizmu, muszą być rozcieńczone w dużej ilości wody. Należy jednak zaznaczyć, iż ryzyko odwodnienia organizmu, może wystąpić jedynie przy piciu naprawdę dużych ilości kawy. Z kolei napoje słodkie, które paradoksalnie zamiast nawodnić, dodatkowo wysuszają błony śluzowe.

Unikaj papierosów i alkoholu

Chrypka, a także uczucie suchości i drapania w gardle, mogą być spowodowane podrażnieniem dróg oddechowych przez dym papierosowy. Istotny jest fakt, iż mogą być one skutkiem palenia zarówno czynnego, jak i biernego. Z kolei podczas picia alkoholu, organizm odwadnia się. Nerki zaczynają wówczas neutralizację tej „toksyny”, do czego potrzebują dużej ilości wody.

Osoby pracujące głosem

Podrażnienie krtani prowadzi do pogrubienia strun głosowych lub zaniku ich błony śluzowej. Pojawia się długotrwała chrypka, która nasila się w miarę mówienia, a także dochodzi do zmiany barwy głosu. Objawy te dotyczą często osób, które pracują głosem, np. nauczyciele, adwokaci, piosenkarze czy aktorzy. Salorhin spray zalecany jest m.in. dla osób, które wykonują te zawody, gdyż podczas częstego i długiego mówienia, pomaga błonie śluzowej jamy ustnej, funkcjonować prawidłowo.