„Czas robotów”

…twórcy wybitnego, najpopularniejszego dziś w Polsce pisarza dla dzieci, a także ilustratora własnych książek i reżysera. Andrzej Maleszka jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. W 2007 roku odebrał Nagrodę Emmy, a więc „telewizyjnego Oscara” w kategorii Children & Young People za stworzenie emitowanego w telewizji serialu „Magiczne Drzewo”. Dwa lata później do kin wszedł film pełnometrażowy, na którego kanwie powstała książkowa wersja „Magicznego Drzewa”, pierwsza część serii pod tytułem „Czerwone krzesło”.

Niewielu mogłoby sądzić, że w tym czasie, a więc przez niemal dziesięć lat, bohaterowie książek z cyklu „Magiczne Drzewo” towarzyszyć będą pokoleniom najmłodszych czytelników. W tym roku nadszedł moment szczególny. Andrzej Maleszka napisał 10, jubileuszową część serii pod tytułem „Czas robotów”. Traktuje ona o spotkaniu, a raczej rywalizacji dwóch światów – ludzi i robotów.

Szalony android stworzył stalowe osy. Każdy, kogo użądlą, zmienia się w robota. Ludzie przeistaczają się w maszyny.Tylko Idalia, Alik, Budyń i mała Julka uciekają przed inwazją os. Muszą odnaleźć magiczny przedmiot, który zmieni roboty z powrotem w ludzi. Jeśli tego nie zrobią…

No właśnie… Łatwo można dopisać rozwiązanie. Mimo że cykl „Magiczne Drzewo”, pełny fantastycznych przygód, przeznaczony jest dla młodego odbiorcy, książki opowiadają o ważnych sprawach – problemach współczesności. Najnowsza część jest tego dobrym dowodem. Wizja przyszłości, w której ludzie będą zmuszeni zmierzyć się z supernowoczesnymi robotami władającymi naszymi umysłami, nie wydaje się wcale taka odległa. A Andrzej Maleszka stara się przestrzec przed tym swoich czytelników, którzy dorastają wraz z każdą kolejną częścią cyklu „Magiczne Drzewo”.